Malé ponorenie sa do histórie
1547 – v obci sa usadili prví habánski osadníci so súhlasom zemepána Františka Nyáryho
1611 – záznam o škole v obci. Ide o školu pri fare, ktorá musela existovať už skôr v zmysle záverov trnavskej synody z r. 1560, kde bolo rozhodnuté, že pri každej fare má byť i škola.
1613 – uhorský kráľ Matej II. súhlasil s predloženým návrhom, aby sa v obci mohli konať jarmoky a to na deň sv. Mateja, Lukáša a na deň „Nanebevzatia Panny Márie“.
1659 – maliar van der Nypoort zobrazil sobotištský kaštieľ, ktorý mal rozľahlý štvorcový tvar a bol chránený vodnou priekopou. Dnes je z neho zachovaná iba časť.
1718 – cisár Karol VI. ako uhorský kráľ Karol III. dňa 18. augusta potvrdil právo obce, konať jarmoky.
1739 – na južnej stene Habánskeho mlyna boli zhotovené slnečné hodiny. Dôkazom bol zápis nad hodinami, ktorých dnes už niet. Ukazovateľ na stene bol až do začiatku opravných prác.
1759 – ukončená bola rekatolizácia anabaptistov. Ladislav Pauliny, slovenský historik a spisovateľ v diele „Dejiny superitendencie nitrianskej“ udalosti opisuje takto: “Slúžny Ján Tomko zo Senice a farár Jan Filo prišli do Sobotišťa obrátiť na katolícku vieru habánov. Presviedčali ich palicami. Prvý dostal údajne 8, druhý už iba 4 a ďalší súhlasili aj bez palíc“. /Z toho vidieť, že „presviedčať“ sa dá všelijako/
1770 – zemepán Nyary dal zariadiť v obci manufaktúru na spracovanie ovčej vlny. Je teda zrejmé, že ovčiarstvo muselo byť rozšírené nielen v Sobotišti, ale aj na okolí.
1825 – narodil sa Viliam Šulek, ktorý za svoje národné slovenské presvedčenie a účasť v odboji v r.1848 bol popravený obesením spolu s 22-ročným Karolom Holubym neďaleko Hlohovca pri obci Šulekovo. Dnes je na tomto mieste postavený pomník.
1831 - do obce prišiel učiteľ a notár Samuel Jurkovič
1873 – dňa 17.augusta sobotištský rodák Andrej Pullmann, farár v Turej Lúke a neskorší dekan v Radošine nacvičil s mladými divadelnými ochotníkmi hru Jána Palárika „Inkognito -alebo dobrodružstvo pri obžinkoch“.
1895 -FEMKE - Hornouhorský vlastenecký a vzdelávací spolok za spoluúčasti domácich maďarských prívržencov založil v obci „ovodu“ –materskú škôlku .Jej cieľom bolo pomaďarčovanie slovenských detí ešte pred vstupom do školy.
1900 – 25. júna sa narodil Martin Jursa, ktorého pre sociálne názory a organizovanie vojenskej vzbury v bratislavskej posádke proti vojne, odsúdili na smrť zastrelením v júni r. 1918, keď sa už blížil koniec I. svetovej vojny.
1910 - zomrel spisovateľ a národovec, evanjelický kňaz Pavol Beblavý. Napísal román o Jánošíkovi a niekoľko divadelných hier. Pochovaný je na starom cintoríne v blízkosti domu smútku. Jedna z ulíc Starého mesta v Bratislave nesie jeho meno.
|